#albanianriviera Instagram Photos & Videos

albanianriviera - 13.2k posts

Statistics

We looked inside some of the posts tagged with #albanianriviera and here's what we found interesting.

Inside 36 Posts

Time between posts:
6 hours
Average like
125.9
Average comment
5.9
Posts with video
4/36
Posts with photo
32/36

Hashtag Popularity

Chillin’ in Parasol-dise! 🏖😎
....
....
Credits: @thegingerwanderlust
I wish we’d stayed longer in Himarë, it’s a beautiful long beach with no paying parasols so you can bring your own and find your own free spot! ☀️ ....
TRAVEL TIP - If you’re visiting Albania on a budget you can use Himarë as a base to visit the nearby Dhermi and Gjipe Beaches.
....
📍This picture was taken with my Tamron 70-300mm zoom lens from the Pizzeria La Famiglia. Head to my stories to see what it looks like shot at 16mm 📷 ....
#thewanderlustfamily #himare #himarebeach #albania #visitalbania #albanianriviera #balkans #iamtb #speechlessplaces #discoverearth #beautifulmatters #travellife

Chillin’ in Parasol-dise! 🏖😎
....
....
Credits: @thegingerwanderlust
I wish we’d stayed longer in Himarë, it’s a beautiful long beach with no paying parasols so you can bring your own and find your own free spot! ☀️ ....
TRAVEL TIP - If you’re visiting Albania on a budget you can use Himarë as a base to visit the nearby Dhermi and Gjipe Beaches.
....
📍This picture was taken with my Tamron 70-300mm zoom lens from the Pizzeria La Famiglia. Head to my stories to see what it looks like shot at 16mm 📷 ....
#thewanderlustfamily #himare #himarebeach #albania #visitalbania #albanianriviera #balkans #iamtb #speechlessplaces #discoverearth #beautifulmatters #travellife
289 2 4 hours ago

👌 Uppercut Deluxe, Quiff Roller 👌⁣

Furca e flokëve Uppercut Deluxe është e përkryer për t’u përdorur me tharëse flokësh për të vendosur flokët tuaj në vend, përpara se të aplikoni pomadën tuaj të preferuar të linjës Uppercut. Ky produkt është ideal për shtimin e volumit ose krijimin e pompadurit perfekt.⁣

Made in Australia 🇦🇺 ⁣

▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣

FO LL OW 👉 @bling.cosmetic

FO LL OW 👉 #blingcosmetic
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣

↓ Porosit Onlinë ↓⁣
➥ www.blingcosmetic.com⁣
➥ Në DM⁣

L i n k u ➲ në B i o⁣

➥ Ose vizitoni dyqanin tonë në adresën⁣
Rr. Sami Frasheri, nr. 15⁣
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣
.⁣
.⁣
.⁣
.⁣
Tags: @uppercutdeluxe #albania #tirana #albanian #albaniangirl #albania🇦🇱 #tiranalifestyle #albanien #albanianboy #albanians #albanianwedding #albaniansbelike #albaniangirls #albanianbeauty #albaniancouple #travelalbania #albaniagirl #albanianmusic #albaniatourism #albaniancars #albanianblogger #albanianriviera #albaniatrip #albanianbride #bashkiatirane #albanianboys

👌 Uppercut Deluxe, Quiff Roller 👌⁣
⁣
Furca e flokëve Uppercut Deluxe është e përkryer për t’u përdorur me tharëse flokësh për të vendosur flokët tuaj në vend, përpara se të aplikoni pomadën tuaj të preferuar të linjës Uppercut. Ky produkt është ideal për shtimin e volumit ose krijimin e pompadurit perfekt.⁣
⁣
Made in Australia 🇦🇺 ⁣
⁣
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣
⁣
FO LL OW 👉 @bling.cosmetic⁣
⁣
FO LL OW 👉 #blingcosmetic⁣
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣
⁣
↓ Porosit Onlinë ↓⁣
➥ www.blingcosmetic.com⁣
➥ Në DM⁣
⁣
L i n k u ➲ në B i o⁣
⁣
➥ Ose vizitoni dyqanin tonë në adresën⁣
Rr. Sami Frasheri, nr. 15⁣
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣
.⁣
.⁣
.⁣
.⁣
Tags: @uppercutdeluxe #albania #tirana #albanian #albaniangirl #albania🇦🇱 #tiranalifestyle #albanien #albanianboy #albanians #albanianwedding #albaniansbelike #albaniangirls #albanianbeauty #albaniancouple #travelalbania #albaniagirl #albanianmusic #albaniatourism #albaniancars #albanianblogger #albanianriviera #albaniatrip #albanianbride #bashkiatirane #albanianboys
20 0 18 hours ago
“Cura d’esser chi sei che ti amino o no” #fernandopessoa #summer #sunset #nofilterneeded #light #wildhearts #fleshandblood #albanianriviera #ksamil #albania
29 0 22 hours ago

Bluie blue

Bluie blue
80 2 25 January, 2020

👌Arnaud, Oligoji 35, Roll-on Deodorant, 50ml👌 ⁣

Deodorant roll-on për meshkuj i cili ofron mbrojtje dhe një ndjenjë freskie përgjatë 24 orëve. Ky produkt nuk le shenjë në rroba dhe është i testuar dermatologjikisht.⁣

Përdorimi:⁣
Aplikojeni cdo ditë në lëkurë të pastër dhe të thatë. Mos e aplikoni në lëkurë të irrituar dhe jo menjëherë pas heqjes së qimeve. Tundeni produktin përpara cdo përdorimi.⁣

Made in France 🇫🇷⁣

▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣

FO LL OW 👉 @bling.cosmetic

FO LL OW 👉 #blingcosmetic
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣

↓ Porosit Onlinë ↓⁣
➥ www.blingcosmetic.com⁣
➥ Në DM⁣

L i n k u ➲ në B i o⁣

➥ Ose vizitoni dyqanin tonë në adresën⁣
Rr. Sami Frasheri, nr. 15⁣
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣
.⁣
.⁣
.⁣
.⁣
Tags: @arnaudparis_ #albania #tirana #albanian #albaniangirl #albania🇦🇱 #tiranalifestyle #albanien #albanianboy #albanians #albanianwedding #albaniansbelike #albaniangirls #albanianbeauty #albaniancouple #travelalbania #albaniagirl #albanianmusic #albaniatourism #albaniancars #albanianblogger #albanianriviera #albaniatrip #albanianbride #bashkiatirane #albanianboys

👌Arnaud, Oligoji 35, Roll-on Deodorant, 50ml👌 ⁣
⁣
Deodorant roll-on për meshkuj i cili ofron mbrojtje dhe një ndjenjë freskie përgjatë 24 orëve. Ky produkt nuk le shenjë në rroba dhe është i testuar dermatologjikisht.⁣
⁣
Përdorimi:⁣
Aplikojeni cdo ditë në lëkurë të pastër dhe të thatë. Mos e aplikoni në lëkurë të irrituar dhe jo menjëherë pas heqjes së qimeve. Tundeni produktin përpara cdo përdorimi.⁣
⁣
Made in France 🇫🇷⁣
⁣
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣
⁣
FO LL OW 👉 @bling.cosmetic⁣
⁣
FO LL OW 👉 #blingcosmetic⁣
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣
⁣
↓ Porosit Onlinë ↓⁣
➥ www.blingcosmetic.com⁣
➥ Në DM⁣
⁣
L i n k u ➲ në B i o⁣
⁣
➥ Ose vizitoni dyqanin tonë në adresën⁣
Rr. Sami Frasheri, nr. 15⁣
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣
.⁣
.⁣
.⁣
.⁣
Tags: @arnaudparis_ #albania #tirana #albanian #albaniangirl #albania🇦🇱 #tiranalifestyle #albanien #albanianboy #albanians #albanianwedding #albaniansbelike #albaniangirls #albanianbeauty #albaniancouple #travelalbania #albaniagirl #albanianmusic #albaniatourism #albaniancars #albanianblogger #albanianriviera #albaniatrip #albanianbride #bashkiatirane #albanianboys
16 0 24 January, 2020

When the tea is picked at our surrounding mountains it is always welcome, either it is January or August😎 Enjoy a cup or two at @margaritaguesthouse this summer!

Make sure to have (good) photos of your breakfast at your Airbnb or booking.com site because when it comes down to it - also tourists on vacation have to eat😉 Need help? Send a direct message!

#adapthimare #himara #himare #mountaintea #albanianriviera #dhermi #drymades #sarande #albanianriviera #albania #hotelphotography

When the tea is picked at our surrounding mountains it is always welcome, either it is January or August😎 Enjoy a cup or two at @margaritaguesthouse this summer!

Make sure to have (good) photos of your breakfast at your Airbnb or booking.com site because when it comes down to it - also tourists on vacation have to eat😉 Need help? Send a direct message!

#adapthimare #himara #himare #mountaintea #albanianriviera #dhermi #drymades #sarande #albanianriviera #albania #hotelphotography
17 0 24 January, 2020

Somewhere between Jale and Dhermi, there is this great canyon with a fantastic turquoise blue water beach in front. Gjipe canyon gives you a great landscape from above, but you can also go explore it from inside. It is perfect for those who are not fan of crowded beaches or those who like to go camping. If you spend the night by the beach, you will love to see the stars and sing by the fire.
📧 email us for your personalized tour in Albania
info@limitlessalbania.com
www.limitlessalbania.com
.
.
.
#limitlessalbania #albania #gjipecanyon #canyon #gjipe #jale #dhermi #gjipebeach #beach #relax #summer #blue #sky #nature #naturelovers #rockybeach #albanianriviera #balkans #visitalbania #albaniantours #localguide #tailormadetours #privatetours #privateguide #customizedtours #tourinalbania #travel #explorealbania #instatravel

Somewhere between Jale and Dhermi, there is this great canyon with a fantastic turquoise blue water beach in front. Gjipe canyon gives you a great landscape from above, but you can also go explore it from inside. It is perfect for those who are not fan of crowded beaches or those who like to go camping. If you spend the night by the beach, you will love to see the stars and sing by the fire.
📧 email us for your personalized tour in Albania
info@limitlessalbania.com
www.limitlessalbania.com
.
.
.
#limitlessalbania #albania #gjipecanyon #canyon #gjipe #jale #dhermi #gjipebeach #beach #relax #summer #blue #sky #nature #naturelovers #rockybeach #albanianriviera #balkans #visitalbania #albaniantours #localguide #tailormadetours #privatetours #privateguide #customizedtours #tourinalbania #travel #explorealbania #instatravel
209 1 24 January, 2020

👌Uppercut Deluxe, Styling Powder👌 ⁣

Uppercut Deluxe Styling Powder i jep volum flokëve dhe ndihmon në realizimin e stilimeve sa më natyralë në flokët tuaj. Ky produkt i riparueshëm është jashtëzakonisht i gjithanshëm, nga shtimi i vëllimit në flokët e hollë deri tek krijimi i strukturës tek stilet e relaksuara, është pothuajse shumë e lehtë.⁣

Karakteristikat e produktit:⁣
Fleksibël – aplikoni më shumë pluhur, për më shumë mbajtje.⁣
Shkëlqim natyral.⁣
Udhëzues stili.⁣
I përshtatshëm për çdo lloj flokësh, të përdorur më së miri në flokë të mesëm dhe të shkurtër.⁣

Mënyra e përdorimit:⁣
Shkundeni mirë produktin dhe më pas aplikojeni në flokë tërësisht të thatë për një rezultat më të mirë.⁣

▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣

FO LL OW 👉 @bling.cosmetic

FO LL OW 👉 #blingcosmetic
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣

↓ Porosit Onlinë ↓⁣
➥ www.blingcosmetic.com⁣
➥ Në DM⁣

L i n k u ➲ në B i o⁣

➥ Ose vizitoni dyqanin tonë në adresën⁣
Rr. Sami Frasheri, nr. 15⁣
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣
.⁣
.⁣
.⁣
.⁣
Tags: @uppercutdeluxe #albania #tirana #albanian #albaniangirl #albania🇦🇱 #tiranalifestyle #albanien #albanianboy #albanians #albanianwedding #albaniansbelike #albaniangirls #albanianbeauty #albaniancouple #travelalbania #albaniagirl #albanianmusic #albaniatourism #albaniancars #albanianblogger #albanianriviera #albaniatrip #albanianbride #bashkiatirane #albanianboys

👌Uppercut Deluxe, Styling Powder👌 ⁣
⁣
Uppercut Deluxe Styling Powder i jep volum flokëve dhe ndihmon në realizimin e stilimeve sa më natyralë në flokët tuaj. Ky produkt i riparueshëm është jashtëzakonisht i gjithanshëm, nga shtimi i vëllimit në flokët e hollë deri tek krijimi i strukturës tek stilet e relaksuara, është pothuajse shumë e lehtë.⁣
⁣
Karakteristikat e produktit:⁣
Fleksibël – aplikoni më shumë pluhur, për më shumë mbajtje.⁣
Shkëlqim natyral.⁣
Udhëzues stili.⁣
I përshtatshëm për çdo lloj flokësh, të përdorur më së miri në flokë të mesëm dhe të shkurtër.⁣
⁣
Mënyra e përdorimit:⁣
Shkundeni mirë produktin dhe më pas aplikojeni në flokë tërësisht të thatë për një rezultat më të mirë.⁣
⁣
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣
⁣
FO LL OW 👉 @bling.cosmetic⁣
⁣
FO LL OW 👉 #blingcosmetic⁣
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣
⁣
↓ Porosit Onlinë ↓⁣
➥ www.blingcosmetic.com⁣
➥ Në DM⁣
⁣
L i n k u ➲ në B i o⁣
⁣
➥ Ose vizitoni dyqanin tonë në adresën⁣
Rr. Sami Frasheri, nr. 15⁣
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣
.⁣
.⁣
.⁣
.⁣
Tags: @uppercutdeluxe #albania #tirana #albanian #albaniangirl #albania🇦🇱 #tiranalifestyle #albanien #albanianboy #albanians #albanianwedding #albaniansbelike #albaniangirls #albanianbeauty #albaniancouple #travelalbania #albaniagirl #albanianmusic #albaniatourism #albaniancars #albanianblogger #albanianriviera #albaniatrip #albanianbride #bashkiatirane #albanianboys
19 0 24 January, 2020

Daily rides across Albanian Riviera by Tripadvisor's top rated agency🚐🌊🏖 Best price | Free wifi | Book online
#albanianriviera
#albania #dhermi #ksamil #saranda #himara #tirana #gotoalbania #rivierabus

Daily rides across Albanian Riviera by Tripadvisor's top rated agency🚐🌊🏖 Best price | Free wifi | Book online
#albanianriviera
#albania #dhermi #ksamil #saranda #himara #tirana #gotoalbania #rivierabus
24 0 24 January, 2020

ANJUNADEEP EXPLORATIONS
🔴 TRANSFERS 🔴

SARANDA↔️DHERMI
TIRANA↔️DHERMI 🔷️ Book your trip now 🔷️ 📞 +355 69 67 17 185 📞 +355 69 38 37 693 📥 DM 📥 ⚠️18-23 JUNE 2020, Dhermi Albania ⚠️ ➡️ TRAVEL WITH US !
➡️ TRAVEL WITH THE BEST !

#anjunadeepexplorations #travel #explore #dhermi #albania #nightlife #culture #tradition #albanianriviera #beach #summer #2k20 #sarandataxi #trips #transfers #tours #bestprices #proffesional #service #tirana #londongatwickairport #corfu #ioniancruises #ionianseaways

ANJUNADEEP EXPLORATIONS
🔴 TRANSFERS 🔴

SARANDA↔️DHERMI
TIRANA↔️DHERMI 🔷️ Book your trip now 🔷️ 📞 +355 69 67 17 185 📞 +355 69 38 37 693 📥 DM 📥 ⚠️18-23 JUNE 2020, Dhermi Albania ⚠️ ➡️ TRAVEL WITH US !
➡️ TRAVEL WITH THE BEST !

#anjunadeepexplorations #travel #explore #dhermi #albania #nightlife #culture #tradition #albanianriviera #beach #summer #2k20 #sarandataxi #trips #transfers #tours #bestprices #proffesional #service #tirana #londongatwickairport #corfu #ioniancruises #ionianseaways
23 0 23 January, 2020

It’s only January but already dreaming of my next vacay for 2020! Where should I go? #tbt to one of the best vacation spots to visit #albanianriviera #saranda #Albania #thehomeland #ioniansea #frequentflyingbrunette

It’s only January but already dreaming of my next vacay for 2020! Where should I go? #tbt to one of the best vacation spots to visit #albanianriviera #saranda #Albania #thehomeland #ioniansea #frequentflyingbrunette
53 4 23 January, 2020

When your client has amazing tables for food photography - well, then you don’t need to paint a backdrop👌🏼 #adapthimare #albania #albanianriviera #himara #himare #dhermi #drymades #sarande #visitalbania #visithimara #hotelphotography

When your client has amazing tables for food photography - well, then you don’t need to paint a backdrop👌🏼 #adapthimare #albania #albanianriviera #himara #himare #dhermi #drymades #sarande #visitalbania #visithimara #hotelphotography
9 0 23 January, 2020

👌 Luxina, Espressione Aftershave, 200 ml 👌 ⁣

Luxina Espressione Aftershave është një produkt i posaçëm pas rrojes i formuar me përbërës aktivë të një cilësie tepër të lartë. Ky produkt e lë lëkurën të butë dhe me një aromë delikate lulesh dhe menteje që qëndron për një kohë të gjatë. Espressione Aftershave lë një ndjenjë freskie të qëndrueshme.⁣

Përdorimi:⁣
Pas rrojes, aplikojeni aftershavin në mënyrë të barabartë në fytyrë duke kryer një masazh të butë.⁣

Made in Italy 🇮🇹 ⁣

▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣

FO LL OW 👉 @bling.cosmetic

FO LL OW 👉 #blingcosmetic
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣

↓ Porosit Onlinë ↓⁣
➥ www.blingcosmetic.com⁣
➥ Në DM⁣

L i n k u ➲ në B i o⁣

➥ Ose vizitoni dyqanin tonë në adresën⁣
Rr. Sami Frasheri, nr. 15⁣
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣
.⁣
.⁣
.⁣
.⁣
Tags: @edelstein_luxina #albania #tirana #albanian #albaniangirl #albania🇦🇱 #tiranalifestyle #albanien #albanianboy #albanians #albanianwedding #albaniansbelike #albaniangirls #albanianbeauty #albaniancouple #travelalbania #albaniagirl #albanianmusic #albaniatourism #albaniancars #albanianblogger #albanianriviera #albaniatrip #albanianbride #bashkiatirane #albanianboys

👌 Luxina, Espressione Aftershave, 200 ml 👌 ⁣
⁣
Luxina Espressione Aftershave është një produkt i posaçëm pas rrojes i formuar me përbërës aktivë të një cilësie tepër të lartë. Ky produkt e lë lëkurën të butë dhe me një aromë delikate lulesh dhe menteje që qëndron për një kohë të gjatë. Espressione Aftershave lë një ndjenjë freskie të qëndrueshme.⁣
⁣
Përdorimi:⁣
Pas rrojes, aplikojeni aftershavin në mënyrë të barabartë në fytyrë duke kryer një masazh të butë.⁣
⁣
Made in Italy 🇮🇹 ⁣
⁣
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣
⁣
FO LL OW 👉 @bling.cosmetic⁣
⁣
FO LL OW 👉 #blingcosmetic⁣
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣
⁣
↓ Porosit Onlinë ↓⁣
➥ www.blingcosmetic.com⁣
➥ Në DM⁣
⁣
L i n k u ➲ në B i o⁣
⁣
➥ Ose vizitoni dyqanin tonë në adresën⁣
Rr. Sami Frasheri, nr. 15⁣
▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂ ▂⁣
.⁣
.⁣
.⁣
.⁣
Tags: @edelstein_luxina #albania #tirana #albanian #albaniangirl #albania🇦🇱 #tiranalifestyle #albanien #albanianboy #albanians #albanianwedding #albaniansbelike #albaniangirls #albanianbeauty #albaniancouple #travelalbania #albaniagirl #albanianmusic #albaniatourism #albaniancars #albanianblogger #albanianriviera #albaniatrip #albanianbride #bashkiatirane #albanianboys
24 0 22 January, 2020

✔️ Dubrovnik - Budva - Kotorr ✔️
Data: 14 -16 Shkurt !
Ne cmim perfshihet :
🚍 Transporti Vajtje-Ardhje 🚍
🏣 Akomodimi ne Hotel 🏣
🥞 Mengjesi dhe darka 🍝
🗣 Guide shqiptare gjate gjithe udhetimit. 🗣
————————————————
Per me shume detaje Kontakto :
🤙Tel - 0692925550
💬Facebook - Travel Leaders Al
💬Instagram - travel.leaders.al
Adresa - Rruga Hoxha Tahsim ——————————————

✔️ Dubrovnik - Budva - Kotorr ✔️
Data: 14 -16 Shkurt !
Ne cmim perfshihet :
🚍 Transporti Vajtje-Ardhje 🚍
🏣 Akomodimi ne Hotel 🏣
🥞 Mengjesi dhe darka 🍝
🗣 Guide shqiptare gjate gjithe udhetimit. 🗣
————————————————
Per me shume detaje Kontakto :
🤙Tel - 0692925550
💬Facebook - Travel Leaders Al
💬Instagram - travel.leaders.al
Adresa - Rruga Hoxha Tahsim ——————————————
83 1 22 January, 2020

Chillin’ in Parasol-dise! 🏖😎
....
I wish we’d stayed longer in Himarë, it’s a beautiful long beach with no paying parasols so you can bring your own and find your own free spot! ☀️ ....
TRAVEL TIP - If you’re visiting Albania on a budget you can use Himarë as a base to visit the nearby Dhermi and Gjipe Beaches.
....
📍This picture was taken with my Tamron 70-300mm zoom lens from the Pizzeria La Famiglia. Head to my stories to see what it looks like shot at 16mm 📷 ....
#thewanderlustfamily #himare #himarebeach #albania #visitalbania #albanianriviera #balkans #iamtb #speechlessplaces #discoverearth #beautifulmatters #travellife

Chillin’ in Parasol-dise! 🏖😎
....
I wish we’d stayed longer in Himarë, it’s a beautiful long beach with no paying parasols so you can bring your own and find your own free spot! ☀️ ....
TRAVEL TIP - If you’re visiting Albania on a budget you can use Himarë as a base to visit the nearby Dhermi and Gjipe Beaches.
....
📍This picture was taken with my Tamron 70-300mm zoom lens from the Pizzeria La Famiglia. Head to my stories to see what it looks like shot at 16mm 📷 ....
#thewanderlustfamily #himare #himarebeach #albania #visitalbania #albanianriviera #balkans #iamtb #speechlessplaces #discoverearth #beautifulmatters #travellife
1,720 169 21 January, 2020

📍 Saranda⠀
Një ndër perlat e Shqipërisë.⠀
Të gatshëm për bashkëpunime gjatë gjithë vijës bregdetare.⠀
Na kontaktoni. Prure Group, manaxherët e së nesërmes 💡.⠀
-------⠀
#albania #albania🇦🇱 #albaniatourism #albaniatravel #visitalbania #albaniatrip #beautifulalbania #albanianbeauty #discoveralbania #sharealbania #travelalbania #albanianriviera #sarande #sarandë #saranda #smilealbania

📍 Saranda⠀
Një ndër perlat e Shqipërisë.⠀
Të gatshëm për bashkëpunime gjatë gjithë vijës bregdetare.⠀
Na kontaktoni. Prure Group, manaxherët e së nesërmes 💡.⠀
-------⠀
#albania #albania🇦🇱 #albaniatourism #albaniatravel #visitalbania #albaniatrip #beautifulalbania #albanianbeauty #discoveralbania #sharealbania #travelalbania #albanianriviera #sarande #sarandë #saranda #smilealbania
24 0 20 January, 2020

Llogara National Park, Albania // 🇦🇱⁠
.⁠
If you’re taking a road trip in Albania, you have to drive through the Llogara Pass. It’s a winding mountain road that takes you from Vlora to the Albanian Riviera in the south. It’s a beautiful national park with places to stop along the way with incredible views of the coast down below and the Greek island of Corfu in the distance. It’s a wild drive where locals love to overtake on narrow stretches with no railings but it’s part of the 'Albanian experience'. Highly recommended. Link in bio. ⁠
.⁠
.⁠
.⁠
#albania🇦🇱 #llogara #llogarapass #llogaranationalpark #vlora #albanianriviera #visitalbania__ #visitalbania #promotealbania #albaniatourism #albaniatrip #storyalbania #albaniatravel #discoveralbania #beautifulalbania #travelalbania #explorealbania

Llogara National Park, Albania // 🇦🇱⁠
.⁠
If you’re taking a road trip in Albania, you have to drive through the Llogara Pass. It’s a winding mountain road that takes you from Vlora to the Albanian Riviera in the south. It’s a beautiful national park with places to stop along the way with incredible views of the coast down below and the Greek island of Corfu in the distance. It’s a wild drive where locals love to overtake on narrow stretches with no railings but it’s part of the 'Albanian experience'. Highly recommended. Link in bio. ⁠
.⁠
.⁠
.⁠
#albania🇦🇱 #llogara #llogarapass #llogaranationalpark #vlora #albanianriviera #visitalbania__ #visitalbania #promotealbania #albaniatourism #albaniatrip #storyalbania #albaniatravel #discoveralbania #beautifulalbania #travelalbania #explorealbania
117 6 19 January, 2020

Хотите моря и солнца в ленту? "Их есть у меня"
_______________________
Do you want the sea and the sun?I have......
.
.
.
#sea
#albania
#water
#summer
#sunshine
#sunrise
#vacation
#sohne
#море
#мореморе
#албания
#albanianriviera
#summertime
#reise
#reiselust
#reisen
#travelling
#travelblog
#travel
#travelblogger
#remember
#memories
#отпуск
#наморе

Хотите моря и солнца в ленту? "Их есть у меня"
_______________________
Do you want the sea and the sun?I have......
.
.
.
#sea 
#albania 
#water 
#summer 
#sunshine 
#sunrise 
#vacation 
#sohne 
#море 
#мореморе 
#албания
#albanianriviera 
#summertime 
#reise 
#reiselust 
#reisen 
#travelling 
#travelblog 
#travel 
#travelblogger 
#remember 
#memories 
#отпуск
#наморе
67 8 19 January, 2020

We spent three days on the Albanian riviera - getting over our colds - now we are almost good. What surprised us in this beautiful location was the bunkers we found almost everywhere - including on the beaches (last photo). They are the legacy of the old regime. ... an average of 5.7 bunkers for every square kilometre. These bunkers were built during the communist government of Enver Hoxha from the 1960s to the 1980s; by 1983 a total of 173,371 concrete bunkers had been constructed around the country - from Wikipedia
When I talked to locals they were surprised that in Poland even though it was a communist country we didn’t have bunkers everywhere... .
.
.
#albania🇦🇱 #albanianriviera #bunkers #albanianbunkers #exploringalbania

We spent three days on the Albanian riviera - getting over our colds - now we are almost good. What surprised us in this beautiful location was the bunkers we found almost everywhere - including on the beaches (last photo). They are the legacy of the old regime. ... an average of 5.7 bunkers for every square kilometre. These bunkers were built during the communist government of Enver Hoxha from the 1960s to the 1980s; by 1983 a total of 173,371 concrete bunkers had been constructed around the country - from Wikipedia 
When I talked to locals they were surprised that in Poland even though it was a communist country we didn’t have bunkers everywhere... .
.
.
#albania🇦🇱 #albanianriviera #bunkers #albanianbunkers #exploringalbania
422 15 18 January, 2020

💣💣💣

💣💣💣
43 1 18 January, 2020

💣💣💣

💣💣💣
33 1 18 January, 2020

Top #albanianriviera posts

🇬🇧 Between Valona and Saranda, Himare is a small town of ancient origins.
And it is the ideal starting point to discover the most beautiful beaches in the country. It is in the surroundings of Himare, that some of the most beautiful beaches in Albania are found.
With just under 8,000 inhabitants, this charming village that overlooks the sea and has mountains behind it, during the summer season completely changes its face: tourists arrive here from all over the world, attracted by the beautiful Albanian waters, from the beaches , from nature and from the abandoned villages that dot the coast.

🇮🇹 Tra Valona e Saranda, Himare è un piccolo paese dalle origini antiche.
Ed è il punto di partenza ideale, per scoprire le spiagge più belle del Paese. È proprio nei dintorni di Himare, che si trovano alcune tra le più belle spiagge d’Albania.
Con poco meno di 8.000 abitanti, questo affascinante villaggio che s’affaccia sul mare e ha alle spalle le montagne, durante la stagione estiva cambia completamente il suo volto: i turisti arrivano qui da tutto il mondo, attratti dalle splendide acque albanesi, dalle spiagge, dalla natura e dai paesini abbandonati che punteggiano la costa.(📸 @atlr )
📍Himarë, Sarandë
_______________________________________________________
#himare #himarë #himarebeach #smilealbania #sarande #sarandë #albaniansbelike #kosovoisalbania #plazh #beach #visitalbania #albania🇦🇱 #albaniatourism #discoveralbania #travelalbania #sharealbania #albanianriviera #beautifulalbania #udhetime #shqiptar #shqiperia #shqiperi #albanian

🇬🇧 Between Valona and Saranda, Himare is a small town of ancient origins. 
And it is the ideal starting point to discover the most beautiful beaches in the country. It is in the surroundings of Himare, that some of the most beautiful beaches in Albania are found. 
With just under 8,000 inhabitants, this charming village that overlooks the sea and has mountains behind it, during the summer season completely changes its face: tourists arrive here from all over the world, attracted by the beautiful Albanian waters, from the beaches , from nature and from the abandoned villages that dot the coast.
•
🇮🇹 Tra Valona e Saranda, Himare è un piccolo paese dalle origini antiche. 
Ed è il punto di partenza ideale, per scoprire le spiagge più belle del Paese. È proprio nei dintorni di Himare, che si trovano alcune tra le più belle spiagge d’Albania. 
Con poco meno di 8.000 abitanti, questo affascinante villaggio che s’affaccia sul mare e ha alle spalle le montagne, durante la stagione estiva cambia completamente il suo volto: i turisti arrivano qui da tutto il mondo, attratti dalle splendide acque albanesi, dalle spiagge, dalla natura e dai paesini abbandonati che punteggiano la costa.(📸 @atlr )
📍Himarë, Sarandë
_______________________________________________________
 #himare #himarë #himarebeach #smilealbania #sarande #sarandë #albaniansbelike #kosovoisalbania #plazh #beach #visitalbania #albania🇦🇱 #albaniatourism #discoveralbania #travelalbania #sharealbania #albanianriviera #beautifulalbania #udhetime #shqiptar #shqiperia #shqiperi #albanian
789 35 19 August, 2019

“Let me take you to the place
Place of my dreams,
Where, sky is an oasis,
And we, wandering there,
Enjoying the jiffs, we share...” Nikita Goyal
Credits: @aeroclub.albania .
.
.
#albanianriviera #albania #shqiperia #llogara #palasabeach #tandemparagliding #paragliding #adventure #unforgettable #adrenaline #emotions #bucketlist #holidays #funtimes #colors #sea #beach #beautifulnature #aeroclubalbania #booking #vlore #nature

“Let me take you to the place
Place of my dreams, 
Where, sky is an oasis,
And we, wandering there,
Enjoying the jiffs, we share...” Nikita Goyal 
Credits: @aeroclub.albania .
.
.
#albanianriviera #albania #shqiperia #llogara #palasabeach #tandemparagliding #paragliding #adventure #unforgettable #adrenaline #emotions #bucketlist #holidays #funtimes #colors #sea #beach #beautifulnature #aeroclubalbania #booking #vlore #nature
742 2 17 January, 2020

🇬🇧 Between Valona and Saranda, Himare is a small town of ancient origins.
And it is the ideal starting point to discover the most beautiful beaches in the country. It is in the surroundings of Himare, that some of the most beautiful beaches in Albania are found.
With just under 8,000 inhabitants, this charming village that overlooks the sea and has mountains behind it, during the summer season completely changes its face: tourists arrive here from all over the world, attracted by the beautiful Albanian waters, from the beaches , from nature and from the abandoned villages that dot the coast.

🇮🇹 Tra Valona e Saranda, Himare è un piccolo paese dalle origini antiche.
Ed è il punto di partenza ideale, per scoprire le spiagge più belle del Paese. È proprio nei dintorni di Himare, che si trovano alcune tra le più belle spiagge d’Albania.
Con poco meno di 8.000 abitanti, questo affascinante villaggio che s’affaccia sul mare e ha alle spalle le montagne, durante la stagione estiva cambia completamente il suo volto: i turisti arrivano qui da tutto il mondo, attratti dalle splendide acque albanesi, dalle spiagge, dalla natura e dai paesini abbandonati che punteggiano la costa.(📸 @do_ri_na )
📍Himarë, Sarandë
_______________________________________________________
#himare #himarë #himarebeach #smilealbania #sarande #sarandë #albaniansbelike #kosovoisalbania #plazh #beach #visitalbania #albania🇦🇱 #albaniatourism #discoveralbania #travelalbania #sharealbania #albanianriviera #beautifulalbania #udhetime #shqiptar #shqiperia #shqiperi #albanian

🇬🇧 Between Valona and Saranda, Himare is a small town of ancient origins. 
And it is the ideal starting point to discover the most beautiful beaches in the country. It is in the surroundings of Himare, that some of the most beautiful beaches in Albania are found. 
With just under 8,000 inhabitants, this charming village that overlooks the sea and has mountains behind it, during the summer season completely changes its face: tourists arrive here from all over the world, attracted by the beautiful Albanian waters, from the beaches , from nature and from the abandoned villages that dot the coast.
•
🇮🇹 Tra Valona e Saranda, Himare è un piccolo paese dalle origini antiche. 
Ed è il punto di partenza ideale, per scoprire le spiagge più belle del Paese. È proprio nei dintorni di Himare, che si trovano alcune tra le più belle spiagge d’Albania. 
Con poco meno di 8.000 abitanti, questo affascinante villaggio che s’affaccia sul mare e ha alle spalle le montagne, durante la stagione estiva cambia completamente il suo volto: i turisti arrivano qui da tutto il mondo, attratti dalle splendide acque albanesi, dalle spiagge, dalla natura e dai paesini abbandonati che punteggiano la costa.(📸 @do_ri_na )
📍Himarë, Sarandë
_______________________________________________________
 #himare #himarë #himarebeach #smilealbania #sarande #sarandë #albaniansbelike #kosovoisalbania #plazh #beach #visitalbania #albania🇦🇱 #albaniatourism #discoveralbania #travelalbania #sharealbania #albanianriviera #beautifulalbania #udhetime #shqiptar #shqiperia #shqiperi #albanian
580 16 15 August, 2019

🇬🇧 Perfect mix between wild landscape and tourist attractions, Jale Beach is certainly one of the most popular beaches of the beautiful Albanian Riviera.
A more than deserved title considering the beauty of the bay combined with the wide offer of restaurants, bars and clubs that animate the day and night life of this stretch of the coast around Himare.

🇮🇹 Perfetto mix tra paesaggio selvaggio ed attrazioni turistiche, Jale Beach è sicuramente una tra le spiagge più frequentate della bella Riviera Albanese.
Un titolo più che meritato se si considera la bellezza della baia unita all’ampia offerta di ristoranti, bar e locali che animano la vita diurna e notturna di questo tratto della costa nei dintorni di Himare.(📸 @_bene__bene_ )
📍Himarë, Sarandë
_______________________________________________________
#jale #jalebeach #himare #saranda #smilealbania #sarande #sarandë #vlore #vlora #albaniansbelike #kosovoisalbania #plazh #beach #visitalbania #albania🇦🇱 #albaniatourism #discoveralbania #travelalbania #sharealbania #albanianriviera #beautifulalbania #udhetime #shqiptar #shqiperia #shqiperi #albanian

🇬🇧 Perfect mix between wild landscape and tourist attractions, Jale Beach is certainly one of the most popular beaches of the beautiful Albanian Riviera. 
A more than deserved title considering the beauty of the bay combined with the wide offer of restaurants, bars and clubs that animate the day and night life of this stretch of the coast around Himare.
•
🇮🇹 Perfetto mix tra paesaggio selvaggio ed attrazioni turistiche, Jale Beach è sicuramente una tra le spiagge più frequentate della bella Riviera Albanese. 
Un titolo più che meritato se si considera la bellezza della baia unita all’ampia offerta di ristoranti, bar e locali che animano la vita diurna e notturna di questo tratto della costa nei dintorni di Himare.(📸 @_bene__bene_ )
📍Himarë, Sarandë
_______________________________________________________
 #jale #jalebeach #himare #saranda #smilealbania #sarande #sarandë #vlore #vlora #albaniansbelike #kosovoisalbania #plazh #beach #visitalbania #albania🇦🇱 #albaniatourism #discoveralbania #travelalbania #sharealbania #albanianriviera #beautifulalbania #udhetime #shqiptar #shqiperia #shqiperi #albanian
672 12 25 August, 2019

🇬🇧Three island Beach deserves the title of "the most scenic beach in Albania", now one of the most popular tourist destinations for tourists from all over the world. The landscape of white sand and crystalline waters, combined with the marvelous view of the three islets - three ishujts, precisely - which face the Ksamil coast, make it a must-see destination on the journey to discover southern Albania.

Le 3 isole di Ksamil merita il titolo di "la spiaggia più panoramica dell'Albania", oggi una delle destinazioni turistiche più popolari per i turisti di tutto il mondo. Il paesaggio di sabbia bianca e acque cristalline, combinato con la magnifica vista delle tre isole, che si affacciano sulla costa di Ksamil, ne fanno una destinazione inevitabile nel viaggio alla scoperta dell'Albania meridionale. (📸 @artaazizii )
_______________________________________________________
#ksamil #ksamilbeach #sarande #sarandë #plazh #beach #visitalbania #albania🇦🇱 #beautifulalbania #udhetime #shqiperia #shqiperi #albanian #ksamilislands #treishujt #treishujtksamil #albaniatourism #discoveralbania #sharealbania #albanianriviera #explorealbania #BeachCleanUpAlbania

🇬🇧Three island Beach deserves the title of "the most scenic beach in Albania", now one of the most popular tourist destinations for tourists from all over the world. The landscape of white sand and crystalline waters, combined with the marvelous view of the three islets - three ishujts, precisely - which face the Ksamil coast, make it a must-see destination on the journey to discover southern Albania.
•
Le 3 isole di Ksamil merita il titolo di "la spiaggia più panoramica dell'Albania", oggi una delle destinazioni turistiche più popolari per i turisti di tutto il mondo. Il paesaggio di sabbia bianca e acque cristalline, combinato con la magnifica vista delle tre isole, che si affacciano sulla costa di Ksamil, ne fanno una destinazione inevitabile nel viaggio alla scoperta dell'Albania meridionale. (📸 @artaazizii )
_______________________________________________________
 #ksamil #ksamilbeach #sarande #sarandë #plazh #beach #visitalbania #albania🇦🇱 #beautifulalbania #udhetime #shqiperia #shqiperi #albanian #ksamilislands #treishujt #treishujtksamil #albaniatourism #discoveralbania #sharealbania #albanianriviera #explorealbania #BeachCleanUpAlbania
673 10 2 October, 2019

Chillin’ in Parasol-dise! 🏖😎
....
I wish we’d stayed longer in Himarë, it’s a beautiful long beach with no paying parasols so you can bring your own and find your own free spot! ☀️ ....
TRAVEL TIP - If you’re visiting Albania on a budget you can use Himarë as a base to visit the nearby Dhermi and Gjipe Beaches.
....
📍This picture was taken with my Tamron 70-300mm zoom lens from the Pizzeria La Famiglia. Head to my stories to see what it looks like shot at 16mm 📷 ....
#thewanderlustfamily #himare #himarebeach #albania #visitalbania #albanianriviera #balkans #iamtb #speechlessplaces #discoverearth #beautifulmatters #travellife

Chillin’ in Parasol-dise! 🏖😎
....
I wish we’d stayed longer in Himarë, it’s a beautiful long beach with no paying parasols so you can bring your own and find your own free spot! ☀️ ....
TRAVEL TIP - If you’re visiting Albania on a budget you can use Himarë as a base to visit the nearby Dhermi and Gjipe Beaches.
....
📍This picture was taken with my Tamron 70-300mm zoom lens from the Pizzeria La Famiglia. Head to my stories to see what it looks like shot at 16mm 📷 ....
#thewanderlustfamily #himare #himarebeach #albania #visitalbania #albanianriviera #balkans #iamtb #speechlessplaces #discoverearth #beautifulmatters #travellife
1,720 169 21 January, 2020

Gjipe beach was one of Albania’s best-kept secrets, but over the years it’s gotten more and more popular. Although it may not be the hidden gem it once was, it’s easy to see why people are still coming to this amazing beach.
.
.
.
.
.
#prettylittlealbania #mysecretalbania #albanianriviera #coloursofalbania #explorealbania #sharealbania #beautifulalbania #discoveralbania #visitalbania #travelalbania #ig_europe #besteuropephotos #topeuropephoto #incredible_europe

Gjipe beach was one of Albania’s best-kept secrets, but over the years it’s gotten more and more popular. Although it may not be the hidden gem it once was, it’s easy to see why people are still coming to this amazing beach.
.
.
.
.
.
#prettylittlealbania #mysecretalbania #albanianriviera #coloursofalbania #explorealbania #sharealbania #beautifulalbania #discoveralbania #visitalbania #travelalbania #ig_europe #besteuropephotos #topeuropephoto #incredible_europe
1,388 32 1 hour ago